Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Kültür ve Sanat

Ahşaba Can Verenler

Sultanbeyli Belediyesi bünyesinde bulunan El Sanatları Merkezi, birbirinden güzel işler çıkartıyor.

Ahşaba Can Verenler
Haber Detay İçi 300x250

 

Sultanbeyli El Sanatları Merkezi’nde çok sayıda kursiyer yeteneklerini geliştiriyor. Merkez şimdiye kadar çok sayıda ilçe sakinine hizmet etti. Ahşap oymacılığı hocası İsmail Afşin, yıllardır kursta hocalık yapıyor. Şimdiye kadar onlarca öğrenci yetiştiren Afşin, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda sergi açmış.

“Sanat Allah Vergisi”

Sanatın Allah vergisi olduğunu ifade eden Afşin, “Burayı evimiz gibi görüyoruz. 144 kişi şuan merkezde kurs alıyor. Her gün hemen hemen 20’ye yakın kursiyer gelir burada çalışma yapar. Kurs sadece Sultanbeyli halkına hizmet etmiyor. Diğer ilçelerden de gelenler oluyor. İstanbul’da buna benzer sanat merkezi yok denecek kadar az” dedi. Afşin, sanat merkezinde çok sayıda çalışma yaptıklarını kaydederek şunları söyledi. “Burada bulunan eserlerin çoğunun dünyada eşi benzeri yok. Yaptığımız eserlerin hepsi el emeği göz nuru. Çalışmalarımız arasında altı ayda biten de var, bir haftada biten de var. Genellikle Osmanlı ve Selçuklu dönemi hat ve süsleme sanatı üzerinde çalışıyoruz. Bunları uygulamaya çalışıyoruz. Kursumuzda öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye çalışıyoruz. Ahşabın almayacağı şekil yoktur ve ahşap aslında başlı başına bir sanat eseridir. Bizde sanatımızı halkımızın yararına kullanıyoruz.”

Kursiyerler Sanat Merkezinden Memnun

El sanatları merkezinin çok sayıda kursiyeri bulunuyor. Yaklaşık 1 yıldır sanat merkezinde ahşap dersi alan ve kendine bunu hobi edinen Emine Beyazkılıç, merkezin çalışmalarından memnun olduğunu ifade ediyor. Beyazkılıç, “Geldiğimde hem sanat hem terapi oluyor kurs bana. Burası huzurlu bir ortam. Kursun en güzel tarafı da yeni şeyler öğreniyor olmam. Çünkü öğrenince millete faydalı oluyorsun. Burada hocamız bize çok özverili şekilde yardımcı oluyor” diyor ve ekliyor “Tahta ölümsüz bir sanat eseridir. Yanmadığı takdirde bir sorun çıkmaz”.

 


Bu haber 1780 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Kültür ve Sanat HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250