Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Kültür ve Sanat

Akademi Nisa Sibel Eraslan Ve Ömer Çelik i Ağırladı

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen ve katılımcıların ilmî ve kültürel alanda temel bilgiler edinmesini amaçlayan Akademi Nisa altıncı haftasında Sibel Eraslan ve Ömer Çelik’i ağırladı.

Akademi Nisa  Sibel Eraslan Ve Ömer Çelik i Ağırladı
Haber Detay İçi 300x250

Ümraniye Belediyesi’nin eğitim alanındaki birçok projesinden biri olan Akademi Nisa, Ümraniyeli hanımları uzman akademisyen ve hocalarla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleşen ve Araştırmacı- Yazar Av. Sibel Eraslan ve Prof. Dr. Ömer Çelik’in anlatılarına sahne olan 6. hafta dersleri yoğun katılımla gerçekleşti. Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen derslere, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın eşi Saliha Can’ın yanı sıra, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu’nun eşi Tülay Çakıroğlu, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Türkân Öztürk ve Serap Eşit Elveren, AK Parti Ümraniye İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Bilgin, Müzehhibe Füsun Barutçugil ve Akademi Nisa’nın öğrencileri katıldı.

                Akademi Nisa’nın 6. haftası olması münasebetiyle bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk: “Akademi Nisa bir ilim halkası oluşturdu, kendi içerisinde entelektüel manada yükselen, aynı zamanda millî ve manevî değerlere sahip çıkan bireyler yetiştirmek üzere eğitimlerimizin devam etmesi bizleri mutlu ediyor. 12 haftalık programımızın 6. haftasındayız, dileriz derslerimiz hayırlara vesile olur” dedi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Saliha Can ise, “Akademi Nisa’yla bizleri buluşturanlara ve burada bizlerle bilgilerini paylaşan hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Derslerimizin hayırlara vesile olması hepimizin duası” dedi.

                Akademi Nisa’nın bu hafta ilk konuşmacısı Hz. Meryem konulu dersiyle Sibel Eraslan’dı. Öncelikle “Akademi Nisa” adlandırmasının Batı ve Doğu kültürlerini birleştiren bir isimlendirme olduğundan bahsederek Doğu Medeniyeti’nde kadına bakış hakkında bilgi veren Eraslan, kültür ve medeniyet mefhumları arasındaki farkları anlattı. Medeniyet ve medeniyeti oluşturan değerler içinde Hz. Meryem’i de zikreden Eraslan, “Meryem” kelimesinin Kur’an-ı Kerim’de 34 ayette geçtiğini ve bu isimle adlandırılan bir sure olduğunu söyledi. Meryem Suresi’ni; Hz. Zekeriya, Hz. İbrahim, Hz. Meryem ve Hz. Musa olmak üzere dört kıssaya ayırarak anlatan Sibel Eraslan, bu hazretlerin arasındaki benzerliklere ve farklılıklara da değindi. Surede bahsi geçen olayları ayrıntılarıyla, başka kıssa ve rivayetlerden örneklerle anlatan Eraslan, Hz. Meryem’in hepimizin annesi ve öğretmeni olduğundan ve kadınların annelik yönünün kuvvetinden bahsetti. Sibel Eraslan, zaman değişmiş olsa da Hz. Meryem’in modern zamanda yaşayan hanımlara da örnek teşkil etmesi gerektiğini dile getirerek dersini bitirdi.

Ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çelik, “Kur’an’da Örnek Verilen Anne ve Eşler” konusunu anlattı. Kur’an-ı Kerim’de aile ilişkileri, anne- babaların evlatlara ve çocukların anne- babalarına karşı sorumlulukları konularının ne şekilde yer aldığını anlatan Çelik, Kur’an-ı Kerim’in her alanda olduğu gibi aile ilişkileri konusunda da örnek alınması gereken ilk kaynağımız olduğuna vurgu yaptı. Kur’an’a örnek verilen anne ve eşlerin, hangi sureler ve kıssalar içinde, ne durumda yer aldığını anlatan Çelik, bu anne ve eşlerin günümüz hanımlarına örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ömer Çelik, Hz. Adem ve Hz. Havva’dan başlayarak; yaradılış ve ilk insanın Kur’an’da nasıl geçtiğini anlattı ve insanların iyi ve kötü özelliklerini anlatan ayetlerden bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Akademi Nisa’da gerçekleşen dersin ardından Sibel Eraslan ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Danışmanı Halide İncekara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın eşi Saliha Can, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk ve Ayşe Tuğba Oral da bulundu. Başkan Hasan Can, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, memnuniyetini dile getirdi.


Bu haber 595 defa okunmuştur.

Etiketler :
özen sanat Haber Detay Altı 468x60
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Kültür ve Sanat HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
CLK- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250