Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Kültür ve Sanat

Aydos Kütüphanesi Artık Parmaklarınızın Ucunda

Sayısal kütüphanecilik sistemini kullanan ilk ve tek belediye kütüphanesi olma özelliği taşıyan Aydos Kütüphanesi teknolojik anlamda her geçen gün yenileniyor. 18 bin basılı, 7 bin dijital kitapla Sultanbeyli halkına hizmet veren kütüphaneye artık belediy

Aydos Kütüphanesi Artık Parmaklarınızın Ucunda
Haber Detay İçi 300x250

 

25 bin kitaplık zengin içeriği, dijital kütüphane salonu ve çalışma sınıflarından oluşan Aydos Kütüphanesi, teknolojik alt yapısıyla birçok kütüphaneden ayrılıyor. Kütüphane, radyo dalgaları ile veri tanımla sistemini (RFID) ülkemizde ilk kullanan belediye kütüphanesi olma özelliği taşıyor. Bu gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken Aydos Kütüphanesi, şimdi yeni online otomasyon sistemiyle kapılarını internetten de kitapseverlere açtı.

Kütüphane artık internette…

Zengin içeriğiyle her yaş grubuna ve ilgi alanına hitap eden kütüphaneden yararlanmak isteyen vatandaşlar, şimdiye kadar kütüphaneye giderek üyelik sistemi ile istedikleri kitabı 15 günlüğüne ödünç alabiliyordu. Yeni geliştiren sistemle ise kitapseverler kütüphaneye istedikleri her yerden internet yoluyla ulaşabiliyor.

www.sultanbeyli.bel.tr adresi içerisine entegre edilmiş otomasyon sistemi sayesinde kullanıcılar, birçok işlemi internet üzerinden yapabiliyor. Kütüphanedeki elektronik yayınlara erişebilen ve ödünç aldığı yayınları görebilen vatandaşlar, yayınların durumu müsaitse online olarak süresini uzatabiliyor. Eğer kütüphaneye uzak bir mesafede ise (şehirdışı ya da yurtdışı gibi) yayını iade edip tekrar ödünç alabilme imkanına sahipler.

Sistem ayrıca başkasının üzerinde bulunan bir yayını kişinin kendi adına rezervasyon yapabilmesi, kütüphanede bulunmayan bir yayın için eser istek yapabilme, hatta başka bir kütüphaneden kütüphaneler arası ödünç işlemi gerçekleştirme gibi kolaylıklara imkan sağlıyor.

Öte yandan kullanıcılar, kütüphanede bulunan yayınlar arasında seçim listesi oluşturup bu oluşturduğu listeyi kendine ya da başkalarına e-posta yoluyla gönderebiliyor, dahası kütüphanedeki yayınlarla ilgili yorum ya da hata bildiriminde bulunabiliyor.
Günde yaklaşık beş yüz vatandaşın ziyaret ettiği Aydos Kütüphanesi, sistem sayesinde evlerden, okullardan, kısacası vatandaşların istedikleri her yerden birçok işlemi gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Aydos Kütüphanesi Otomasyon Sistemi’ne www.sultanbeyli.bel.tr adresinde, ana sayfada ki hızlı erişim bandından ulaşılabilir. 


Bu haber 2933 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Kültür ve Sanat HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250