Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Kültür ve Sanat

Çekmeköy Tarihi Dilde Can Buldu

Çekmeköy Belediyesi tarafından hazırlanan Ailemizin Çınarları projesinde, Çekmeköy’ün yaşlıları Çekmeköy’ün tarihini yazdı.

Çekmeköy Tarihi Dilde Can Buldu
Haber Detay İçi 300x250

          Çekmeköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Ailemizin Çınarları projesinde, güngörmüşlerin anlattıklarından derlenerek yazılan kitapla, tarih dilde can buldu. Projenin tanıtım toplantısı Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Sırmacı, Ahmet Epli, Şahmettin Yüksel, Latif Coşar, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, kitabın yazılmasına katkı sağlayan çınarlar ve aileleri katıldı.

          Programda konuşan projeden sorumlu Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, “Çekmeköy özelinde başlayan bu proje sonucunda Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan önemli bir kaynak haline gelmiştir. Dört yıllık titiz çalışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan bu çalışmanın ardından kaybettiğimiz çınarlarımız da oldu. Onlara Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olanlara sağlıklı, güzel bir ömür temenni ediyorum. Allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin,” dedi.

         Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, “Yeni bir ilçenin kalıcı köklerini kayda geçirme adına çok anlamlı, bir proje. Uzun süreli çalışmanın bugün hasat zamanı. Çekmeköy ilçesi bu tür çalışmalarla köklerini kalıcı hale getirip geleceğe güvenle bakacak,” dedi.

         Çekimleri 4 yıldır devam eden Ailemizin Çınarları projesi kapsamında elde edilen verilerden; Ailemizi Çınarları isimli bir dergi, Çekmeköy’ün gelenek ve göreneklerini, sosyal, siyasi ve kültürel hayatını anlatan 5 belgesel ve Çekmeköy’ün tarihini sözlü tarih yöntemiyle yeniden ele alan Tarih Dilde Can Buluyor: Çekmeköy isimli bir sözlü tarih kitabı hazırlandı.

          Ön hazırlıklarına 2011 yılında başlanan projenin temel amacı; Çekmeköy’ün tarihinin bireysel tarih/geçmiş hikâyeleri ile yeniden yorumlanması ve Çekmeköy halkının bu tarihin yazımına aktif olarak katılmasını sağlayarak gençler ve yaşlılar arasında yeniden bir köprü kurulmasına destek olmak. Bu vesileyle yaşlılara vefa borcunu da ödemeye özen gösteren Çekmeköy Belediyesi, yaşlıların sosyal hayata aktif olarak katılmasını hedeflemekte.

 

          Bir sözlü tarih projesi olan Ailemizin Çınarları projesi kapsamında hayatının önemli bir bölümünü Çekmeköy’de geçirmiş, semtin geçmişine ve gelişimine tanıklık etmiş yaşlı insanların, semtin tarihine ve gelişimine ilişkin sözlü tarih anlatılarını derlemek fikrini harekete geçirdi. Böylece hem semt insanının tarih yazımına birebir katkıda bulunması hem de belediye bünyesinde bu konuda bir arşiv oluşturulması amaçlandı.

 

          Bu amaçtan hareketle gerçekleştirilen proje nihayetinde, Çekmeköy’de yaşayan ve yaşamış olan, 65 yaş ve üstü, kadın ve erkek toplam 25 kişiyle sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi. Görüşmeler hem sesli hem de görüntülü kayıt altına alındı. Görüşülen kişilerin Çekmeköy’e ait fotoğraf, belge, mektup ve video kayıtları kitap, belgesel ve dergide yer verildi.

Adnan Menderes dönemi duygulandırdı

         Projeye katılan çınarların kişisel geçmişlerinden yola çıkarak paylaştıklarında en dikkat çekici nokta Adnan Menderes dönemi oldu. Göçtü Kervan Dizildi Çekmeköy Yoluna isimli belgeselde yer alan İnönü ve Menderes dönemine ilişkin anekdotlar, ülkenin yakın tarihine ışık tutuyor.

Program, projenin başladığı günden itibaren emeği geçen başkan yardımcıları ve müdürlere teşekkür plaketi takdimi ile son buldu.

 

 


Bu haber 902 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Kültür ve Sanat HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310