Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Magazin

Çekmeköyde Çevrilmeyen Çekmeköy Filmi

51’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Metraj Film’ kategorisinde yarışan Yönetmen Aysim Türkmen’in ilk filmi ‘Çekmeköy Underground’ gala yaptı.

Çekmeköyde Çevrilmeyen Çekmeköy Filmi
Haber Detay İçi 300x250

 

        ‘Ulusal Uzun Metraj Film’ kategorisinde, yarışmaya hak kazanan 12 film arasında  yer alan ‘Çekmeköy Underground’ın Antalya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) galasının ardından filmin söyleşine Yönetmen Aysim Türkmen kalabalık bir film ekibiyle katıldı.

        İstanbul hakkında çektiği belgesellerle tanınan , yönetmen ve şehir antropologu Türkmen’in kentsel ve toplumsal dönüşümün yeni nesil üzerindeki etkilerini beyaz perdeye taşıdığı filminde İstanbul Çekmeköy’de yaşayan ve kendilerini hip-hop müzik yaparak ifade eden bir grup gencin hayata dair çıkmazları, sorgulamaları anlatılıyor. Yapımcılığını Metropol Film’in yaptığı,  Senaryosu Aysim Türkmen, Can Merdan Doğan ve Şirin Güven’e ait filmin oyuncu kadrosunda Can Sipahi, Kerem Can, Barış Gönenen, Gözde Kocaoğlu, Aslı Memaz ve Hakan Ummak bulunuyor.

         Filminde seyircinin alt kültürlere ilişkin antropolojik bir çalışma değerlendirmesine katılan yönetmen Türkmen, mahallenin gençlerinden dinlediği hikayelerin git gide içinde büyüyen bir tutkuya dönüştüğünü söyledi. Türkmen, “Belgesel çekmeyi de çok isterdim ama zorlandım. Onlar için hikayenin dramatik bir şey olduğunu gördükçe zorlandım ve kendim yapayım dedim” diyerek belgeselden filme geliş sürecini özetledi.

Sinema Filmi Çekmeköy'de Çekilemedi

        İlk filminin 300 bin TL gibi bir bütçeyle hayata geçirildiğini dile getiren Türkmen, filmdeki hiçbir sahnenin de Çekmeköy’de çekilmediğini söyledi. Türkmen, İstanbul’un yeni yükselen değeri Çekmeköy’de lüks sitelerin jiletli tellerle çevrili sokaklarında gezerken aklına geldiğini ve  filmin 8-9 ay gibi bir zaman diliminde ortaya çıktığını belirterek, “Bu sürede gördük ki Çekmeköy’de gecekondu kalmadı. Orada çekmeyi çok isterdik, ama gayrimenkul sektörü bizden daha hızlı davrandı” diye konuştu.


 


Bu haber 1733 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Magazin HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310