Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Dünya

Eller Semaya Suriye ve Mısır İçin Açıldı

Mısır’da yaşanan katliama Sultanbeyli halkı sessiz kalmadı. Binlerce ilçe sakini Sultanbeyli Merkez Camii’nde kılınan Cuma Namazı sonrası, Mısır’da darbecilerin katlettiği halk için gıyabi cenaze namazı kıldı ve basın açıklaması yaptı. Ardından binlerce k

Eller Semaya Suriye ve Mısır İçin Açıldı
Haber Detay İçi 300x250

 

Türkiye Mısır’da ve Suriye’de yaşanan insanlık dışı uygulamaya sessiz kalmıyor.  Tüm yurtta Mısır ve Suriye halkına destek mitingleri düzenleniyor. Sultanbeyli halkı da bu konuda üzerine düşeni yaptı. Sultanbeyli Merkez Camii’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardından Mısır’da ve Suriye’de katledilen halk için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ardından basın açıklaması yapıldı. Mısır ve Suriye halkına destek için düzenlenen mitingi ilçede faaliyet gösteren STK’lar, Anadolu Gençlik Derneği, İHH, Eğitim-Bir-Sen Sultanbeyli Şubesi, Kent Konseyi Gençlik Meclisi, ilçedeki siyasi partilerin gençlik kolları başkanlıkları, memleket dernekleri, odalar, vakıflar, kamu yararına faaliyet gösteren dernekler organize etti ve Sultanbeyli Belediyesi de destekte bulundu. Kent meydanında Suriye ve Mısır halkı için yapılan mitinge Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, 1. ve 2. dönem Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, Saadet Partisi İlçe Başkanı İsmail Yılmaz, AK Parti İlçe Başkan Yardımcıları Abdurrahman Hiçyılmaz, Mehmet Yaman ve Nezir Tüysüz,  Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Dursun, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç cenazesi dolayısıyla katılamadığı miting için “Gönlüm her zaman Suriye ve Mısır halkının yanında. Kısa zamanda orada bulunan Müslüman kardeşlerimizin özgürlüklerine kavuşmasını bekliyor ve dualarımızı eksik etmiyoruz” dedi.

Zulme Sessiz Kalma

Grup yaptığı basın açıklamasında şunlara değindi: “Sahip olduğumuz medeniyet tasavvurumuz, zalim kim olursa olsun, zulüm kimden gelirse gelsin dik bir duruş sergilenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Maddi güç sahibi olmayı üstünlük kabul eden; temel insani değerleri bile menfaatleri karşısında hiçe sayan, fırsatçı, faydacı, mazlum insanlar üzerinden kaynakları sömüren batı dünyası bu anlayışını bütün dünyaya geçerli kılmaya çalışmaktadır. Buna karşılık İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar; şiddet, zulüm, kan ve gözyaşına mahkûm hale getirilmiştir. Mısır’ da ırkçı emperyalizmin desteğiyle ve silah zoruyla yönetime el koyan darbeciler Adeviyye Meydanı’nın da, Nahta Meydanında, Ramses Meydanında ve Mısır’ın diğer bölgelerinde; zulme karşı çıkan Müslüman kardeşlerimizi şehit etmekte, yaşlı, kadın, çocuk demeden büyük bir katliam yapmaktadırlar. Darbe yönetimi keskin nişancıları da kullanarak binlerce kardeşimizi şehit ederken on binlerce insanı da yaralamışlardır. Camilerde ibadet ve dua halinde bulunan kardeşlerimize dahi vahşet içinde bir katliam gerçekleştirilmiş, yaralıların tedavi edildiği hastaneler basılarak katliam gerçekleştirilmiştir. Bununla da yetinmeyen eli kanlı darbeciler; Mısır direnişinin sembolü Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın Lideri Muhammet Bedii’yi tutuklayarak hukuksuz tavırlarını ortaya koymuşlardır” şeklinde açıklamalarda bulundular.

Suriye’de yaşananlarında unutulmadığı basın açıklamasında Gazze’de, Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da, Somali’de, Myanmar’da, Bangladeş’te ve Doğu Türkistan’da zulme uğrayan Müslümanlar için dua edildi. Kalabalık sık sık Mursi yanlısı sloganlar attı, kent meydanında Mısır’da çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergi büyük ilgi gördü. Sergi, mitinge katılanlara duygulu anlar yaşattı.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’de sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter’dan sık sık yaptığı gönderilerle Suriye ve Mısır halkına destek veriyor.

 


Bu haber 1773 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Dünya HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310