Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Kültür ve Sanat

Osmanoğlu “Dizilerde Tarih Doğru Anlatılmıyor”

Osmanlının kudretli padişahı II. Abdülhamid’in hayatını konu alan “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” isimli tiyatro oyununun galası için Sultanbeyli’ye gelen Osmanlı hanedanının torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Osmanoğlu “Dizilerde Tarih Doğru Anlatılmıyor”
Haber Detay İçi 300x250

 

 Mustafa Akif Ekşi’nin yazıp Sami Gülbaba’nın yönetmenliğini üstlendiği “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” adlı oyunun galası 28 Kasım günü Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ev sahipliğini yaptığı görkemli gala etkinliğine, önemli isimler katıldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Osmanlı hanedanından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve ailesi, MHP Milletvekili Ahmet Çakar, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, şair ve yazar Bahattin Karakoç ile protokol üyeleri ve vatandaşlar bu anlamlı eseri izlemek için salonda yerini aldı.
 “Aile olarak diziden rahatsız olduk”
Başbakan’ın geçtiğimiz hafta “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yaptığı eleştiriler ve diziyi kınamasının ardından Sultan Abdülhamid Han’ın dördüncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan’a teşekkür etti ve “Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize destek olmasından dolayı çok mutluyuz. Hakikaten dizilerde tarih, yanlış anlatılıyor ve bizi üzüyor.” şeklinde konuştu. Diziden aile olarak rahatsız olduklarını dile getiren Osmanoğlu, “Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk’ü koruma kanunu varsa, aynı şekilde Osmanlı hanedanını, ecdadımızı da koruma kanunun çıkarılmasını istiyoruz. Bizim için çok değerli. Herkes tarihi anlatmakla ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama keşke düzgün anlatılabilse.” dedi. “Bizim isteğimiz tarihî gerçekler yeni nesillere düzgün bir şekilde aktarılsın.” diyen Osmanoğlu, “Eskitilmiş Kılıç” tiyatro oyununu sinemaya uyarlama çalışmalarının olduğunu ekledi. 
Oyuna dair…
 “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” adlı oyun, 93 Harbi ile başlayıp Sultan'ın vefatı ile sonlanıyor. Abdülhamid Han döneminde cereyan eden birçok konunun ele alındığı oyunda, Abdülhamid Han’ın Jön Türklerle olan diyalogu, Filistin ve toprak meselesi, Selanik sürgünü gibi hayatının detayları aktarılırken, siyasetin kişiliğe nasıl yansıdığı değil, kişiliğinin siyasete nasıl yansıdığı ön plana çıkarılıyor.

Bu haber 1958 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Kültür ve Sanat HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250