Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

04-05-2016 Dünya

Suriyeli Muhacirlerin Kültür Şenliği Ümraniye de Yapıldı

Vatanlarından uzakta yaşayan binlerce Suriyeli, Ümraniye Belediyesi’nin ‘Misafirlerimizin Davetlisiyiz’ sloganıyla duyurduğu ‘Muhacir Suriyelilerin Kültür Şenliği’nde bir araya geldi.

Suriyeli Muhacirlerin Kültür Şenliği Ümraniye de Yapıldı
Haber Detay İçi 300x250

2011 yılında çıkan iç savaş nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşların birçoğu Türkiye’nin farklı bölgelerinde çadır kentlerde yaşarken bir kısmı da büyük şehirlerde yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. 8 bin den fazla Suriyeli muhacirin yaşadığı Ümraniye’de evlerinden ve vatanlarından uzakta hayatlarını idame ettirmeye çalışan muhacirlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Ümraniye Belediyesi, ilçede bulunan 1000’den fazla aileye  yardım etmeye devam ediyor. Erzak, ekmek, kömür, soba, battaniye gibi temel ihtiyaçların yanı sıra Suriyeli çocukların eğitimleri konusunda da desteğini sürdüren Ümraniye Belediyesi, bu sefer Suriyeli muhacirlere ilişkin unutulmaz bir kültür şenliğine imza attı.

Ümraniye Meydanında kurulan etkinlik alanında Ümraniyelilere Suriye mutfağının vazgeçilmezi felafel, mütebbe, humus, şam tatlısı ve arap ekmeği ikram edildi. Yöresel kıl çadırda mırra (Arap kahvesi) ikram edilen etkinlikte minik Suriyeliler şişme oyun parkında şenliğin tadını çıkardı.  Suriye çiçekleri okulu öğrencilerinin Kuran’ı Kerim tilavetleriyle başlayan programda Suriye’ye özgü kılıç kalkanlı folklor gösterisi seyircilerden büyük beğeni aldı. Suriye Çiçekleri adlı çocuk gösteri gurubunun okudukları ilahilerle devam eden programda Suriye’de yaşadıkları bombardımandan son anda kurtularak Ümraniye’ye göçmek zorunda kalan Ebrar Bekir’in göz yaşlarıyla okuduğu istiklal marşıyla duygu dolu anlar yaşandı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Suriye Çiçekleri Okul Müdürü Samir Bekir, “ Değerli misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün burada bizi bir araya getiren ve özellikle okulumuza her türlü desteği yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a ve Belediye Başkan Yardımcılarına teşekkür ediyorum. Bütün Müslümanlar kardeştir! Allah hem bu dünyada hem de ahirette bizlere sonsuz merhamet etsin. Rabbim Türkiye’yi ve tüm Müslümanları korusun” dedi. Ardından Okul Müdürü Samir Bekir, Başkan Hasan Can’a Hadisi Şerif yazılı bir tablo hediye etti.

Programda Türkiye için teşekkür şiiri okuyan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Şihabettin Farfur, “ Geçmişte olduğu gibi şimdi de biz Müslümanların arasına nifak tohumları ekmeye çalışıyorlar. Lakin Allah’ın izni ve iradesiyle bizler kardeşliğimizle tüm bu şer planlarını yok ettik. Bugün görüyoruz ki Türkiye’nin ve Ümraniye’nin yapmış olduğu bu yardımlarla siz Türk kardeşlerimiz Osmanlı devletindeki dedelerinizin yaptıklarının aynısını yapıyorsunuz ve bizlere kapınızı, aşınızı ve kucağınızı açıyorsunuz. Bizler başta T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a teşekkür ediyoruz” dedi.

AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Muharrem Balık, yaptığı konuşmasında, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki güçlü Türkiye, kardeşliğin gereğini yaparak kapılarını Suriyeli kardeşlerine sonuna kadar açmıştır. İşte bu yüzden diyoruz ki; ülkemiz güçlü olursa, diğer ülkelerdeki mazlum kardeşlerimiz de güçlü olur. Bugün burada yaşadığımız programı sadece gördüğünüz kameralar kaydetmiyor. Bugünü tarih de kaydediyor! Bu organizasyon iki ülkenin kültür kaynaşmasıdır.” dedi.

Başkan Hasan Can; Tüm Zulümler Bitecek Ve Güneş Doğacaktır”

Suriyelilerin yoğun olarak katıldığı şenlikte kalabalığa Arapça hitap eden Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; Coşkulu kalabalığa seslenerek, “Ey Suriyeli kardeşlerim; Ülkemize, İstanbul’a ve Ümraniye’ye hoş geldiniz. Siz bizim kardeşimizsiniz! Çünkü Allah Teâlâ kitabında şöyle buyuruyor; “ Muhakkak ki müminler kardeştir.’’ Bundan dolayı hepiniz Müslüman kardeşlerimizsiniz. Bugün siz Muhacirsiniz, bizde Ensarız inşallah. 100 yıl önce hepimiz bir memleketteydik. 100 yıl önce hepimizin vatanı birdi. Bundan dolayı siz ve biz yani hepimiz bir vatanın ailesiyiz. 100 yıl önce Çanakkale’ de, Gelibolu’da ve Sarıkamış’ta tüm Müslüman ülkelerden; Halep, Şam, Bağdat, Yemen, Bakü, Kırım, Bosna ve Kosova, Gümülcine, Trakya ve Anadolu’dan tüm Müslümanlar Çanakkale ve Sarıkamış’a gittiler. Hepinizin ataları bizimle Çanakkale’de ve her yerde cihat ettiler. Zafer için savaştılar. Bundan dolayı Çanakkale sizin ve hepimizin zaferidir. 45 gün önce Ümraniye Belediyesi olarak, Bosna Hersek’te programımız vardı. Çanakkale zaferi ile alakalı bir program yaptık. Çünkü Bosna’dan 15.000 kişi bu savaşa katılmıştı. Ve onların çoğu orada şehit olmuştu. Ve yine Halep, Suriye, Şam, Bağdat, Libya, Kahre ve Yemen’den tüm Müslümanlar bu cihadımıza katıldılar ve Rabbimizin huzuruna kavuştular. Yıllar önce bizimle beraberdiniz. Bugünde bizler sizinleyiz” dedi.

Muazzam bir programa şahitlik ettiğini dile getiren AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Conkar, “ Ümraniye’de 8 bin Suriyeli kardeşimiz var. Bunların bütün bilgilerini belediyemiz değerlendirmiş ve onlara kendi kültür evlerinde, Ümraniye Belediyesi’nin merkezlerinde eğitim imkânı sağlıyor. Suriyeli kardeşlerimizin, misafirlerimizin diğer ihtiyaçlarının karşılanması noktasında da belediyemiz büyük gayret gösteriyor” dedi.

Konuşmaların ardından şenlik alanında bir kez daha Arap şarkıları eşliğinde sahne alan özel kılıç kalkan gösterisi Suriyelilere coşku dolu anlar yaşattı. Program finali ise bir terör saldırısında hayatını kaybeden Suriye asıllı rahmetli yönetmen Mustafa Akkad’ın Arap oyuncularla çekmiş olduğu Çağrı/Risale filmi ile sona erdi.

 


Bu haber 852 defa okunmuştur.

Etiketler :
özen sanat Haber Detay Altı 468x60
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER Dünya HABERLERİ
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
CLK- Detay Sağ 1 - 300x250
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250