Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

22-06-2018 Şebnem Özkan

Tatil başlarken genellikle çocuklar için mesajlar ve makaleler yayımlanır. Ben bu sefer tersini yapacağım. Tatilde anne babaların yapabilecekleri hakkında yazacağım…

Çocuklar kadar uzun bir tatiliniz olmayabilir ama yine de iş yükü yaz aylarında genelde biraz daha hafifler ve size ekstra zaman bırakır. Ek zamanı kendinizi dönüştürmek için değerlendirebilirseniz bundan sadece siz değil, tüm aile faydalanacaktır. Biliyoruz ki “Biz değiştiğimizde, dünya değişir.”

Örneğin, çocuklarınızın sizi anlamadığını, ne söylerseniz söyleyin işe yaramadığını mı düşünüyorsunuz. Veya öyle şeyler yapıyor veya söylüyorlar ki başka bir gezegendenmişler gibi hissediyorsunuz. Bütün bunlar “Işık Çağı Çocukları”nın gerçekten de çok farklı olmalarından ötürü… Ama bu yazının asıl sorusu şu: Siz nasıl davranmalısınız?

Bu oldukça uzun bir konu tahmin edersiniz ki ancak size bu yazıda ilk önemli ipucumuzdan bahsetmek istiyorum.

Çocuğunuza karşı tamamen dürüst olmalısınız. Çünkü yeniçağın çocukları sizin ne düşündüğünüzü veya hissettiğinizi bir şekilde anlayabiliyorlar. Böyle olunca da, söylediklerinizin ve düşündüklerinizin çelişmesi halinde ya tamamen içlerine kapanıp “ulaşılmaz” oluyorlar, ya da kendilerini aldatılmış hissedip öfke nöbetlerine kapılıyorlar.

Ve o zaman da sürtüşmeler başlıyor tabii. Sizin neden olduğunu anlayamadığınız şekillerde öfke ve “Hayır!!!” nöbetlerine ve geniş spektrumdaki huysuzluklarına başlıyorlar. Bilin ki, kendinizi “Neye kızdı şimdi bu??” diye düşünürken buluyorsanız büyük olasılıkla sizin ya da başka birinin ruh halinden rahatsız olmuştur.    

Tabii onlara karşı dürüst olabilmek, en başta kendinize karşı dürüst olmanızı gerektiriyor. “Ama ben bunu yapıyorum zaten” diyorsanız lütfen dikkat: “Ego farkında olmama halidir.” Örneğin bazen neden olduğunu anlamadığınız şekillerde işleriniz ters gider, insanlar size olmaması gereken şekillerde davranırlar. Siz de onlara kızar, sinirlenir, suçlarsınız. Ama aslında bu en az %50 sizin egonuz yüzünden olmaktadır. Neden ve nasıl olduğunu anlayamazsınız gerçekten de... Çünkü ego zihniniz mantıklı zihninizi devre dışı bırakmıştır.

Çocuklarınızla neden olduğunu anlayamadığınız, nereden çıktığını çözemediğiniz problemler yaşıyorsanız önce biraz durun. Orada muhakkak ki fark edemediğiniz bir şey var. İçinize bakın. Ama bunu derinlemesine yapmalısınız... Bilinçaltınızda dönüştürmeniz gereken neler olduğunu fark etmeniz için niyet edin mesela.

Böylelikle, aslında çocuğunuzun zorluklarının sizin egonuzu keşfetmeniz ve şifalamanız için fırsatlar olduğunu yavaş yavaş fark edebilirsiniz. Ve onları bu amaçla kullanabilirsiniz. Çocuklarınız olmasa belki hiç fark edemeyeceğiniz kalıplaşmış sorunlarınızı çalışmalar, meditasyonlar  yaparak, iç sesinizi dinleyerek çözebilirsiniz. Tatil bu işler için size zaman bıraktığından sadece çocuğunuz için değil, sizin için de çok değerlidir.

Işık Çağı Ebeveynleri olarak bırakın çocuklar ile daha iyi ilişkiler kurmayı, kendinizle de daha iyi ilişkiler kurmakla görevlisiniz dostlar!

Çocuklar bizim dönüştürücülerimiz. Ve aslında çok çok daha da fazlası…

İyi tatiller dileğimle.


Bu yazı 1798 defa okunmuştur.Şebnem Özkan Diğer Yazıları
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250