Site Sol Reklam Alanı  120x600

Site Sağ Reklam Alanı  120x600

21-02-2019 Sema Günay
Sema Günay

Sema Günay

Modanın “SANAT”, Sanatçının” MODACI” Hali ve Koleksiyonerlik

Birbiriyle sonsuza dek flört eden bu kavram “muse”ler yeni metaforlar ile beslenir. Neredeyse birer sanat eseri sayılan elbiseler, kreasyonlar müzelerde sergileniyor.

O halde “Günlük tüketime yönelik endüstriyel ve hautecouturetasarım ürünler,sanat eseri olarak sergilenebilir mi?” diye bir soru ile karşılaşırsak cevabımız ne olurdu?

Gerçekte sanat, moda ve tasarım çok geniş disiplinler arası bir alanı kapsar ancak ortak noktaları “metafor”dur. Yani ilham kaynakları olan müsler,.algılarımızı ve düşüncelerimizi boyutlandırır ve geliştirirler.

Museum kelimesi de Antik Yunan da musalar’dan yani ilham perilerinden yola çıkılarak türetilmiş bir kelimedir.

            Bir giysi, sanat eseri olarak satılabilir veya satılamaz konusuna cevabımı kendi doğaçlama ve metafor odaklı, el çizimli ve işlemeli erkek ve kadın t-shirtlerimle verebilirim. Zira giydikten sonra çerçeveletip duvarınıza asacaksınız. Çünkü sizin ve benim yani sanatçının “dna”ları birleşecek. Böylece yeni enerjiler ortaya çıkabilir.

Ayrıca , benim koleksiyonerim olma şerefine nail olacak hem de yeni bir meslek edinmiş olacaksınız.

           Benim düşüncelerime göre,gündelik tüketim ürünü olarak tasarlanmış, seri üretim ya da unique (tek) bir ürün olsun yaratıcılık ön planda ise bu bir sanat eseri sayılabilir.

            21. yy.da en büyük yaratım alanlarından “tasarım” kullanılabilir sanat olarak kabul edilebilir. Yeni ergonomik, sağlık ve güvenlik kuralları barındıran ürün. (seri veya tek)

            Sanatta ise malzemenin sınırı yoktur. Sağlık, güvenlik şartı standart dışı olabilir. Dolayısı ile “Giyilebilir Sanat” tasarım odaklı malzeme ile olduğunda sanattır. Seri ve belli tarz da üretildiğinde “Moda”, unique üretildiğinde ise “Giyilebilir Sanat” olarak kabul edilebilir.

         Deneysel sanatı çok severim.bu yüzden tepkileri olumlu ve olumsuz yaşamak adına

yine bu alanda Türkiye’nin genç ve güzel ve “en ince belli” unvanına sahip  modeli Dilek Kaya ile bir ilke imza attık ve giyilebilir sanat eserim ile cemiyet hayatının ünlü isimlerinin katıldığı bir davette boy gösterdik.

Aldığımız övgüler muhteşemdi.İnsanlar buna oldukça olumlu baktılar.

Ve gecenin en büyük getirisi bir koleksiyonerim daha olmuştu. Eserimi sevgili Dilek Kaya’ya armağan ettim.

Koleksiyonerlik ise vizyon gerektiren sanatçı olmaktan çok daha da önemli bir meslektir.koleksiyoner ise misyon sahibi ,Çağları diğer çağlara taşıyan bir bayrak yarışçısıdır

işte bu yüzden sanat,sanatçı ve koleksiyoner ayrılmaz bir üçlü olarak daima var olacak, tasarım dahil tüm alanlar bu kavramlarla yol alacaktır.

Bir başka yazım da buluşmak üzere ,Saygı Sevgi Sanat ve Sağlık ile yol alın.


Bu yazı 705 defa okunmuştur.Sema Günay Diğer Yazıları
Tüm Detaylar En Alt - 468x60
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
ÜMRANİYE RAMAZAN2 Detay Sağ 2 - 310x310
Emniyet1 Detay Sağ 3 - 300x250